czwartek, 14 kwietnia 2016

Pjes też człowiek


Wróciliśmy z Włoch i to było właśnie miejsce, które natchnęło mnie do dzisiejszego postu po milczeniu, za które musicie mi wybaczyć, dawno nie byłam tak zalatana.. Mimo, że o naszym wyjeździe na pewno jeszcze trochę napiszę, to nasunął mi się nieco inny temat.

Odkąd pamiętam zabieram swoje psy wszędzie gdzie się da, czasem tam gdzie się nie da też.

Bado zaliczał wszystkie domówki, kilka koncertów, a nawet Slotowy teatr, natomiast Nuvi w wieku szczenięcym często przemycany był do galerii. O ile w Galerii Łódzkiej nie ma  tym problemu, to inne miejsca w naszej okolicy raczej nastawione są na wielkie "NIE". Jako, że uwielbiam łódzką Manufakturę, to ciężko było mnie odwieść od socjalizowania młodego właśnie w tamtym miejscu. Z pomocą pospieszyło mi nosidełko na szyję. Oprócz tego, że umożliwiło mi swobodny socjal w centrum handlowym, to dało mi jeszcze możliwość przewozu w pociągu bez opłaty. No same plusy, ale co, kiedy mały drań urósł?
No właśnie, w sumie od tego czasu sporadycznie zdarza się, że rudy gdzieś ze mną wejdzie. I raczej zdarza się to tylko na dalekich wyjazdach.

Slot Art Festival - Platan
Slot Art Festival - Reagge Tent
Dziwnie czuje się więc, kiedy teraz, po takim czasie idę w jakieś miejsce publiczne, zabudowane razem z psem. Owszem, moje psy są tego nauczone, w restauracjach niezależnie od wszystkiego, mimo swojego codziennego żebractwa nauczone są położenia się pod stołem i warunek jest prosty - odpoczywasz lub obserwujesz albo wychodzimy. To samo w centrum handlowym, jeśli pies wyrywa mi się i ciągnie - wyjdziemy.

No i teraz punkt programu... Moim zdaniem, nie ma absolutnie nic złego w zabieraniu psa w takie miejsca, jednak warunków jest kilka.. Zachowanie, to chyba rzecz tak oczywista, że nie trzeba o tym nawet wspominać, ale najbardziej zastanawia mnie, gdzie, w przypadku pozwolenia na zabieranie psów, jest miejsce na odpowiedzialność właściciela? Bo to przecież od tego zależy jak nas - psiarzy - postrzega "Pan Kowalski".

W Polsce przyjęło się, że psów wprowadzać nie wolno (miejsce nieoznaczone), a jeśli wolno zazwyczaj przekaże to obsługa sklepu dopiero po wcześniejszym zapytaniu, lub takie miejsce odznacza się "zaproszeniem", lub postawioną przykładowo miską z wodą, która napawa nadzieją "o, może się uda".

Manufaktura - fot. Patrycja Grochulska
Manufaktura - fot. Patrycja Grochulska
Wyjeżdżając razem z rudym do Włoch przeżyłam trochę szok psiokulturowy.

Za psa w hotelu nawet dodatkowo nie płaciłam, kiedy pytałam w restauracji lub sklepie czy mogę wejść z psem patrzyli na mniej jak na dziką i rzucali sympatycznym "of course!"

Tam rzecz ma się odwrotnie! Znakiem oznaczone są miejsca, w których z psem wchodzić nie wolno, natomiast wszystkie inne hulaj dusza!
No i tu pojawia się kolejna różnica - mentalność psiarzy.. a właściwie "psiarzy", bo mam na myśli osoby, które to myślą o sobie jak o świętych krowach i to, że już gdzieś weszły znaczy, że im wszystko wolno. Oczywiście właściciel każdego terenu ma pełne prawo zabronić wstępu psa na swój obiekt, ale z pewnych przyczyn utarł się w naszym kraju schemat, że psów się nie bierze i już. No i nie bez przyczyny, bo owe święte krowy chodzą w ciasnych uliczkach i w tłumie z czworonogami na tak długiej smyczy, że jedno z nich idzie przy prawej krawędzi, a drugie przy lewej, owe święte krowy nie czują się zobowiązane to posprzątania po swoim psie, nawet jeśli załatwi się w centralnym punkcie poruszania się innych, a tuż obok stoi kosz na śmieci.

Tam tego nie było... Osoby normalne, nie tak popieprzone na punkcie psim jak ja, mają w głowie zakodowane, że są za te cztery łapy odpowiedziane i że zachowanie tych czterech łap świadczy o nich samych. Nie spotkałam ani jednej osoby, która puściłaby psa samopas "bo może", nie spotkałam osoby, która wyraźnie widząc że odchodzę ze swoim psem na drugą stronę chodnika podeszłaby do mnie ze swoim czworonogiem "bochcesieprzywitać". Nie spotkałam też osoby, która poruszałaby się po sklepie spożywczym z psem, który próbuje wyjadać żarcie z półek, albo na nie wskakiwać, bądź - jeszcze lepiej - zaznaczyć sobie teren w środku miejsca publicznego.
Każdy pies poruszający się w mieście i w lokalu nie był zestresowany tą sytuacją, nie był przytłoczony tłumem.

Livigno
Livigno
U nas w miejscach, w których psy mogą przebywać, niestety często widzi się psy, które są tam zabrane tylko dlatego że mogą, bo to jest "DLA NICH".
I ja oczywiście nie twierdze, że moje psy są idealne, bo nie są, aczkolwiek wydaje mi się, że całkiem się ich nauczyłam - ich zależności między sytuacją a zachowaniem i wiem na co mogę sobie pozwolić, a na co nie :)

Livigno
i na końcu lans na mieście - również Livigno :)

9 komentarzy:

 1. Mocno liczę na to, że i w Polsce kiedyś zmieni się światopogląd w stosunku do psów. Ale na to niestety pracuje ogromne grono ludzi, których słusznie określiłaś świętymi krowami. Garstka porządnych psiarzy szybko tego nie zmieni...

  OdpowiedzUsuń
 2. Marzy mi się taka podróż z psem :-) może kiedyś :-) mam nadzieję że Polska w końcu zacznie brać ten dobry przykład z innych krajów i coś wreszcie zacznie zmieniać się na lepsze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Marzy mi się taka podróż z psem :-) może kiedyś :-) mam nadzieję że Polska w końcu zacznie brać ten dobry przykład z innych krajów i coś wreszcie zacznie zmieniać się na lepsze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam nadzieję, że w Polsce przyjazne podejście do psów będzie ewoluować, ale tak jak napisałaś, dużo zalezy od samego zachowania właścicieli psów. Bo w Polsce znacznie więcej niż psiarzy, jest po prostu właścicieli psów, z których wiele to, kolokwialnie i brzydko mówiąc, trochę bydło. Osobiście znam niewiele osób, których psy potrafią się w miejscu publicznym zachować (nie mówię tu o stuprocentowych, zakręconych psiarzach, ale o "zwykłych" właścicielach psów), za to od groma tych, którzy tylko pomagają w zakorzenieniu się w swiadomości innych osób psa w miejscu publicznym jako czegoś niepożadanego - bo albo pies nie słucha właściciela, a ten nic z tym nie robi, albo w każdym miejscu pozostawiają po sobie kupę, albo nie przestrzegają przepisów się z tym nawet nie kryjąc, bo po co. Takie "święte krowy" właśnie, które trochę psują wizerunek i starania porządnych psiarzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PS Co to za szele? :)

   Usuń
  2. ja bym nawet powiedziała, że nie tylko "trochę" psują ten wizerunek :D
   a to przeczytałam pare minut temu i zabrakło mi słów żeby to skomentować... "Kochani czy do kościoła można wejść z psem ? Moja znajoma jest niewidoma ma psa opiekuna . Wczoraj zostałysmy wyproszone."

   Szelki z Hurtty :D

   Usuń
 5. Jednym słowem trzeba się przeprowadzić do Włoch, skoro tacy otwarci na psiarzy i psy :D Super wypad, gratuluje !

  OdpowiedzUsuń
 6. Trochę ze swoim psem pojeździłam, wzdycham do otwartości Słoweńców czy Chorwatów. Zawsze zapytali, czy miskę wody przynieść, a kelnerzy to aż pod stół włazili.

  OdpowiedzUsuń